en

Biography

Olga Volfová pochází z umělecké rodiny. Nejvíc ji ovlivnil její strýc - akademický malíř Miloslav Janků, který byl znám především jako malíř krajin, sklářský návrhář a vysokoškolský profesor. Výtvarnému umění, kresbě a malbě se věnuje od svých čtyř let. V její práci ji Inspirovaly jak cesty po Čechách a Moravě, tak i cesty do zahraničí. Mezi její stěžejní díla patří cykly olejomaleb s názvem Poemila, pastely s názvem Vzpomínky na Carnac a cyklus Erotika.

V roce 2007 zaujala tvorba Olgy Volfové významného českého surrealistu, výtvarníka, kolážistu a spisovatele Iva Medka Kopaninského, a to především její kompozice a způsob poetického vyjádření. Nadchl ho především cyklus olejomaleb Poemila, kresby z cyklu Vzpomínky na Carnac a Olžina portrétní a figurální malba. Přizval ji proto k projektu "Autoportrét v českém umění 20. a 21. století". Výstavu děl pořádala Alšova Jihočeská galerie na zámku Hluboká nad Vltavou ve spolupráci s Galerií moderního umění v Hradci Králové.

Olga Volfová úspěšně působila v Polsku, kam byla pozvána v roce 2007 na významný mezinárodní malířský plenér "XVII. Impresje Mikołowskie". Velký úspěch zaznamenala v roce 2008 na Bienále malého formátu ve Venezuele, kam byla Olga Volfová vybrána s dalšími dvěma zástupci z České republiky. Postupně navštívila Nizozemsko, Maltu, Austrálii, Portugalsko, Francii, USA, Kanadu, Anglii, Skotsko, Indii a další země, které na ni zapůsobily svou jedinečnou atmosférou a významně ovlivnily její aktuální malířskou tvorbu.

Společně s klavíristou, předním interpretem v oboru klavírní improvizace a hudebním skladatelem Jiřím Pazourem se Olga Volfová také podílí na mezinárodně úspěšném projektu "Koncert tónů a barev", netradičním uměleckém koncertním pořadu, který spojuje živou klavírní hudbu v koncertní improvizaci s živou malířskou tvorbou a ve kterém dochází k neopakovatelnému prolnutí dvou zcela odlišných uměleckých oborů a také jiných světů v jediném okamžiku, jehož je návštěvník koncertu svědkem.

V letech 2007 až 2017 vystavovala Olga Volfová svá díla na více než třiceti domácích i zahraničních prestižních výstavách.

Malířka používá ke své práci nejrůznější techniky jako olej, akryl, metalický akryl, temperu a pastel. Dílo Olgy Volfové je velmi bohaté svým rozsahem a různorodostí výtvarných námětů. Je zajímavé svými netradičními imaginárními a poetickými obrazy, ve kterých spojuje výtvarný svět také se světem hudebním. Ve svých dílech se často vyjadřuje k myšlenkám a otázkám podstaty života a souvislostem vnitřní podstaty muže a ženy.

Její díla najdeme v galeriích a v soukromých sbírkách v Polsku, Holandsku, Švýcarsku, Austrálii, Venezuele, USA, České republice a na Slovensku.